Tempery a kvaše

Temperové barvy

 

 

Temperové barvy, které se ještě před objevením oleje jako pigmentového pojidla hojně používaly k deskové i nástěnné malbě fresek, s objevením olejových barev zcela ustoupily do pozadí. Jejich příprava byla náročná a finiš malby nebyl tak dokonale hladký bez znatelných tajů štětcem jako později u olejomaleb.

 

Temperové barvy se ředí vodou a mají vysoké krycí vlastnosti podobné akrylovým barvám, na rozdíl od nich lze však temperu po zaschnutí znovu rozmýt. Zasychají rychle a po zaschnutí jsou spíše matné a bohužel nepříliš světlostálé; zasychání lze však regulovat přísadami. Patří k ekonomické třídě barev.

 

Temperové barvy se dostanou v tubách, kalíšcích či lahvích, barvy z tub se míchají na dřevěných paletách. Tempery nejsou tak rozšířené jako olej nebo akryl a mnoho výrobců je vůbec nevyrábí. Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, malovat hustou barvou či v barevných vrstvách, případně kombinovat s olejovými barvami. Jako podklad nám poslouží papír, dřevo, lepenka aj.

S temperami se zachází obdobně jako např. s akrylovámi barvami (více v kapitole Akryl).

 

Kvašové barvy

 

 

Kvaš (fr. gouache) je technika na pomezí akvarelu a tempery, z každého si bere to lepší. Konzistencí a vlastnostmi jsou kvašové barvy blízké temperám. Jsou krycí (obsahují přísadu krycí běloby) a vodou ředitelné. Jejich pojivo tvoří podobně jako u akvarelových barev arabská guma, díky níž vydrží barvy déle vláčné a po zaschnutí zesvětlají a zmatní. Lze s nimi krom papíru malovat i na pergamen, textilie či omítku.

 
 

Kam dál?

Home
Chcete začít?
Malování
Akvarel
Kytice (akvarelová malba)
Akryl
Akrylová malba
Olejomalba
Olejomalba
Pastel
Pastelové zátiší
Tempery a kvaš
Temperové barvy
Kresba
Kreslení a skicování
Decoupage
Ubrousková technika neboli decoupage
Svíčky
Vlastnoruční výroba svíček
Sklo, porcelán
Hrnečky malované barvami na porcelán
Hedvábí
Hedvábný šátek
Textil
Bavlněná taška malovaná barvami na textil
Nažehlovací fólie
Dětská mikina dekorovaná textilními technikami
Batika
Textilní techniky
Show More

© 2016 by MV. Created with Wix.com

  • Facebook - White Circle
Tempera