top of page

Ubrousková technika aneb Decoupage

co je Ubrousková technika

 

Ubrousková technika známá též jako decoupage je způsob dekorace nejrůznějších předmětů z papíru, dřeva, terakoty, kovu, vosku, porcelánu i textilu. Podstata této techniky spočívá v tom, že vystřihujeme motivy z ubrousků a polepujeme jimi nejrůznější předměty. Nejčastěji se používají třívrstvé papírové ubrousky - odtud také pochází název ubrousková technika.

Z ubrousku oddělíme a použijeme pouze horní tenoučkou vrstvu. Když z ní vystřihneme požadovaný motiv a následně ho nalepíme na dekorovaný předmět, vypadá, jako by byl namalovaný. Velmi pěkně předměty působí, když je před zdobením natřeme akrylovou barvou.

Co je ubrousková technika?

Co potřebujeme?

  • Speciální lepidlo na ubrouskovou techniku. Druh zvolíme podle typu povrchu, na který chceme ubrouskovou techniku aplikovat.

  • Univerzální akrylové barvy pro hobby použití.

  • Ubrousky s motivy, které se vám zamlouvají. K dekoraci můžeme použít také speciální papíry pro decoupage nebo třeba zvytky tapet.

  • Předmět k dekoraci. Cokoliv z terakoty (př. květináče, talířky), papíru (př. krabičky všech velikostí), dřeva (vhodné jsou zejména výrobky z neupraveného dřeva či MDF, v prodeji jsou např. krabičky, stojany na tužky, zrcadla, šanony, hodinové desky, můžete si vyptat prázdné bedýnky od ovoce atd.), polystyrénu (prodávají se různé tvary – koule, zvonečky, hvězdy, vajíčka aj.), kovu (k dostání jsou malé konvičky či kbelíky), porcelánu (hrníčky), můžeme dekorovat svíčky i textil (dečky, prostírání, plátěné sáčky, textilní tašky, trička, vše musí být světlé barvy).

  • Dále budeme potřebovat štětečky na nanášení barvy a lepidla, nůžky a kousek izolepy, která usnadňuje odstranění nepotřebných vrstev ubrousku.

Co potřebujeme?

Základní postup

 

 

  1. Předmět natřeme světlou akrylovou barvou.

  2. Připravíme si ubrouskový motiv – vystřihneme obrázek z ubrousku a oddělíme dvě spodní vrstvy. Zůstane nám horní, barevná,velmi tenká vrstva.

  3. Místo, kam chceme obrázek přilepit, natřeme ve slabé vrstvě lepidlem pro ubrouskovou techniku.

  4. Přiložíme obrázek a jemně uhladíme prsty směrem od středu ven, aby nevznikly bubliny a záhyby.

  5. Pak ještě jednou natřeme lepidlem a dáváme pozor, aby ho nebylo moc a ubrousek jsme tak neroztrhali.

  6. Necháme zaschnout. Na závěr můžeme přelakovat celý předmět vhodným lakem.

Základní postup

Krakelování aneb imitace popraskaného povrchu

 

 

  1. Předmět natřeme základovou barvou

  2. Po zaschnutí rovnoměrně naneseme krakelovací lak, dbáme na to, aby vrstva nebyla příliš silná a tahy vedeme vždy jedním směrem.

  3. Po zaschnutí laku natřeme v jedné vrstvě druhou barvu (světlejší, aby na ní byly ubrouskové motivy co nejviditelnější), a tím vznikne "popraskání". Nános barvy nesmí být příliš silný. Čím silnější vrstva barvy, tím tlustší prasklinky se dělají a tím je jich také méně. Nepřetíráme vrchní barvou dvakrát, prasklinky by zmizely.

  4. Necháme dobře proschnout (nejlépe přes noc) a můžeme dále polepit ubrousky.

 

Tipy pro práci s ubrousky

 

  • Z ubrousku vždy používáme jen nejvrchnější, barevnou vrstvu. Jinak bude obrázek moc silný, neprůsvitný, nebude na předmětu držet a nebude vypadat tak efektně.

  • Nejde vám oddělit vrchní vrstva ubrousku? Zkuste na spodní, bílé vrstvy nalepit kousek izolepy a odtrhnout je.

  • Opakování matka moudrosti: Budeme-li zdobit popraskaný povrch ubrousky, je nutné, aby spodní barva byla tmavá a vrchní světlá. Ubrousek je totiž tenký a podklad jím prosvítá. Aby byl motiv vůbec rozeznatelný, povrch předmětu musí být světlý. Při použití krakelovacího laku a správných barev (dole tmavá, nahoře světlá) ubrousek vypadá, jako by také byl popraskaný.

  • Dekorované květináče, do kterých chceme zasadit květiny, je nutné na závěr dokonale přelakovat, jinak terakota natáhne vodu a ničí nátěr i dekoraci. Vrstva barvy se pak na květináči vzdouvá – tvoří bublinky, praská a loupe se.

Krakelování aneb imitace popraskaného povrchu

Ubrousková technika na textil

 

 

Potřebujeme speciální lepidlo pro textilní decoupage, které se vetšinou fixuje zažehlením.

 

  1. Je-li to potřeba, textil nejprve vypereme a vyžehlíme, aby se nám s ním dobře pracovalo.

  2. Látku v místě, kde chceme mít obrázek, potřeme lepidlem na textil; vybraný motiv z ubrousku přitiskneme na vlhkou látku.

  3. Pak motiv znovu natřeme lepidlem na textil, nebojíme se přetahovat na látku.

  4. Ozdobu na zcela suché látce pak fixujeme několik minut zažehlováním přes tenkou tkaninu nebo pečicí papír na lícové straně při teplotě určené pro bavlnu.

 

Zvolená látka může být i tmavá - zvýraznění decoupage pak můžeme docílit dvěma způsoby.

  • Na místě plánované decoupage natřeme speciálními barvami pro daný materiál světlejší podklad.

  • Můžeme použít nejen vrchní vrstvu ubrousku, ale jeho dvě vrchní vrstvy (nebo ubrousek celý, potom je potřeba silnější vrstva lepidla). 

Tipy pro práci s textilem

  • Dejte si pozor, aby byl motiv zcela přilepený na tkaninu, zejména okraje.

  • Použijte při lepení pod textilii spíše plastovou podložku, lepidlo prosakuje.

  • Perte jen ručně, neždímejte.

Ubrousková technika na textil

Ubrousková technika při dekoraci svíček

 

 

Potřebujeme speciální nehořlavé lepidlo na zdobení svíček. Dá se použít i univerzální lepidlo na decoupage, ale některé druhy na vosku nedrží a při hoření svíček zapáchají.


Svíčku jednoduše natřeme na určeném místě lepidlem, přiložíme vystřižený motiv z ubrousku, uhladíme, necháme zaschnout. Poté ještě jednou přetřeme.

 

 

 

Ubrousková technika na porcelán, keramiku a sklo

 

 

Potřebujeme speciální lepidlo nebo průhlednou barvu podle typu povrchu. Postupy se liší dle zvoleného media např. délkou zasychání a fixace vypalováním.

 

  1. Předmět před začátkem práce očistíme, umyjeme a osušíme.

  2. Na požadované místo naneseme lepidlo/barvu.

  3. Vystřižený motiv z ubrousku přiložíme, je-li třeba jemně uhladíme a znovu natřeme, věnujeme zvláštní pozornost okrajům.

  4. Po zaschnutí fixujeme ozdobu dle návodu na konkrétní barvě, např. vypálením v troubě (kolem 160°C). Ozdobený předmět pak lze opatrně a jen ručně omývat.

Ubrousková technika na svíčky
Ubrousková technika na porcelán, keramiku a sklo
Galerie ubrouskové techniky

Galerie ubrouskové techniky

bottom of page