Malování na textil


Malování na textil

Malování na textil
Barvy na textil
Štětec nebo aplikátor
Užitečné pomůcky pro malování na textil
Malba na textil
Šablony na textil
Razítka na textil
Slupovací barvy na textil
Sluneční technika na textil
Kreslení na textil
Zpět na přehled návodů a postupů

Malování na textil

Textil můžeme dekorovat nesčetnými způsoby. Můžeme použít barvy na textil, fixy na textil, látky můžeme obarvit či nabatikovat, zdobit slupovacími Malování na textilbarvami, nažehlovacími fóliemi, aplikacemi atd. Investujeme-li ale kupříkladu do koupi pár barev na textil a štětce, otevře se nám široké spektrum možností, jak proměnit či osvěžit svůj šatník nebo ozvláštnit svůj domov. Vytvořte si tedy jedinečné a „nositelné“ umění, vylepšete vaše polštáře, závěsy, ubrusy nebo prostírání!

Barvy na textil

Barvy pro malování na textil jsou většinou založeny na vodní bázi a více vyniknou při použití na světlém podkladu. Pro tmavší odstíny textilu existují speciální, krycí druhy Barvy na textil barev. Některé barvy vydrží praní až na 60 °C, barvy s různými efekty (metalické, perleťové atp.) je třeba prát šetrněji (jemné praní max. do 40 °C). Obvykle se dají barvy na textil mezi sebou míchat, ředit vodou a kombinovat s efektními médii (typy dle výrobců). K dostání bývají barvy k malování nejen na bavlnu, ale i na len, jutu, hedvábí (více v samostatném návodu
Malování na hedvábí), syntetické tkaniny atp. Barvy se fixují zažehlením nebo zapečením v troubě (např. u dekorování stínítka na lampu, které se nedá jednoduše přežehlit).
Při malování na bavlnu, ať světlou či tmavou, se nám velice osvědčily barvy na textil Setacolor Opaque, které vynikají skvěle krycími vlastnostmi a výbornou, spíše hustší konzistencí, zvláště vhodnou i pro detailní kresbu štětcem . Tyto barvy můžete bez obav použít i pro kresbu kontur. Při malování na textil lze použít i většinu kontur pro malování na hedvábí.

Štětec nebo aplikátor

Štětce Pro kresbu jsou vhodné kulaté štětce menších velikostí, pro nanášení barvy ve větších plochách se hodí spíše široké štětce nebo molitanové štětce. Tupfovací štětec využijete zvláště při nanášení barvy přes šablony. Stejně tak lze barvy na textil nanášet houbičkou nebo pomocí razítek. Lahvička s plastovým hrotem se hodí i pro začátečníky, kovový hrot umožní vytvořit velmi precizní a jemné tahy (avšak čím tenčí hrot, tím jemnější linka a tím jistější ruka je zapotřebí).

Malování na textil

Užitečné pomůcky pro malování na textil

Plastová podložka, kterou si před malováním vložíte pod vaši textilii, vám prokáže velkou službu – barva vám neproteče a neposkvrní nechtěně např. zadní stranu trička. Kelímek s vodou na oplachování štětce je samozřejmostí, papírová těrka na jeho osušení či drobné retuše se hodí vždy. Může se hodit i paletka na rozmíchání barevna textil. Užitečný vám bude fantomový fix, kterým si předkreslíte motiv, a další pomůcky v závislosti na použité technice (šablony, razítka, nažehlovací textilní fólie a aplikace atd.). Na závěr budete potřebovat žehličku a pečící papír k zafixování barev. Malování na textil

Tipy pro malování na textil
  Neomezujte se pouze na bavlněné látky a na bílou barvu. Zajímavých výsledků dosáhnete i s jinými materiály, které mají hustou a pevnou strukturu vláken. Vždy napřed otestujte barvu na kousku zvolené tkaniny.
  Než začnete malovat, zvolenou textilii raději vyperte. Zbavíte ji tak impregnace z výroby, která brání přilnutí barvy. Látka se také při praní může srazit. Na závěr nepoužívejte aviváž.
  Látku si pečlivě vyžehlete.
  Zvolte si vhodnou podložku pro malování, může to být starý ručník a pod ručník pro jistotu ještě igelit. Zvláště když malujete tričko nebo povlak na polštář dejte pozor, aby vám barva neprosakovala přes obě vrstvy (i na druhou stranu trička nebo polštářku). Dejte si podložku dovnitř mezi vrstvy.
  Před závěrečnou fixací barvy nechte látku důkladně uschnout – vždy pečlivě studujte návod. Malování na textilNěkteré barvy se fixují žehlením přes papír, jiné zažehlením naruby. Fixování v troubě je pro statečnější z vás, ale pokud to výrobce umožňuje, proč ne :-)
  Pokud to výrobce vámi používaných barev nevylučuje, můžete zkusit zaexperimentovat a textil před malováním trochu namočit: barvy se pak budou trochu rozpíjet a vznikne něco jako akvarelový efekt. Pozor na to, aby textil nebyl namočený příliš (vždy ho spíš jen navlhčete). Barvy by se mohly rozředit víc, než snesou.

Malba na textil

Za pomocí kontur a barev na textil namalujte svůj obrázek, jako byste malovali na papír či plátno. Dbejte však na nanášení barev v co nejtenčí vrstvě, aby se z namalovaného motivu nevytvořila po zaschnutí tvrdá, neohebná plocha. Chcete-li přenést na látku zvolený obrázek co nejpřesněji, vytiskněte si jej s důkladně zvýrazněnými obrysy a vložte pod látku.

Šablony na textil

Šablony na textil Nejste-li si jisti svým kreslířským uměním, šablona vám pomůže motiv vytvořit, popř. zajistí, aby opakující se motivy vypadaly naprosto identicky. Pořiďte si proto plastovou šablonu nebo si vytvořte vlastní. Použití je prosté: šablonu přiložíte na zvolený textil a pomocí tupfovacího štětce nebo houbičky nanesete pečlivě barvu (nebo barvy).

Šablony na textil Tipy pro malování na textil pomocí šablon
  Šablonu dobře upevněte. U většiny šablon, které jsou k dostání, bývá rubová strana většinou pokryta samolepící vrstvou, jenž přidrží šablonu během aplikace barvy na svém místě. Užíváte.li šablonu vlastní výroby, přichyťte ji dočasným lepidlem nebo kouskem lepicí pásky.
  Začněte malovat od okraje a postupujte do středu šablony. Tupfovací štětec
  Nenabírejte na štětec příliš mnoho barvy, namáčejte pouze konce štětin.
  Naneste barvu raději ve 2 slabších vrstvách než v 1 silné.
  Použijete-li více barev v jedné šabloně, můžete si již nenasené (a zaschlé) ochránit lepicí páskou.
  Plastové šablony před opakovaným použitím vždy umyjte teplou vodou a osušte. Papírové šablony nechte před opětovným použitím zaschnout.
  Šablony mají tendenci se po několika použitích kroutit. Po skončení práce, omytí a usušení je můžete zatížit knihami a nechat je tak vyrovnat. Šablona ve tvaru kolíbky není pro práci ideální.
  Máte s šablonou potíže? Obkreslete si tedy nejdříve motiv na textil fantomovým fixem a ten pak kulatým štětcem obtáhněte a vybarvěte. Fantomový fix není třeba prát, zmizí sám po několika hodinách. Razítka na textil

Razítka na textil

Jestliže se vám do malování na textil nechce, protože se domníváte, že malovat neumíte, zkuste používat razítka na textil. Razítka si můžete koupit nebo si vyrobit vlastní. K dostání bývají buď dřevěná, překližková, nebo transparentní, průhledná.
A jak si vyrobit vlastní razítko? Razítka na textilVystřihněte si tvar razítka např. z houbičky, vykrojte jej z brambory nebo vyřežte z gumy. Budete-li razítkem vytvářet více obtisků, připevníme k němu navíc kousek dřeva jako rukojeť, práce s razítkem pak bude příjemnější. K „razítkování“ můžete použít i listí ze stromů, okvětní lístky aj. Vybírejte si ty s výrazným žilkováním.
Razítko přetřeme barvou a důkladně otiskneme na textil. Dbáme přitom na to, aby se motiv dotkl podkladu opravdu po celé ploše (zvl. u listů aj. předmětů z živé přírody) a aby se látka jinde nezašpinila. Hotový otisk razítka po zaschnutí fixujeme dle návodu na použitých barvách.

Slupovací barvy na textil

Slupovací barvy na textil stojí trochu stranou výše uvedených stylů a technik, způsob aplikace je totiž specifický: Použití barev je jednoduché a zvládnou je i děti. Na plastovou podložku nakreslíme zvolený motiv či jej konturou obkreslíme z předlohy (použijeme-li průhlednou podložku, obkreslíme motiv velmi snadno). Vybarvíme všechny plochy, aby byl obrázek celý zaplněný a nebyly v něm díry, a necháme několik hodin zaschnout. Pak motiv sloupneme a přeneseme na textil na místo, kde ho chceme mít. Obrázkový motiv překryjeme speciálním zažehlovacím papírem a přežehlíme. Délka zažehlování ovlivňuje dobu, po kterou se motiv na textilu udrží. Aby byla ozdoba permanentní, fixujeme žehlením raději několik minut (vždy však v souladu s návodem). Slupovací barvy na textil
Barvy se většinou nanášejí přímo z lahviček speciálním nástavcem, použití je pohodlné a snadné.

Sluneční technika na textil


Proč sluneční? Sluneční světlo je totiž hlavním elementem pro dekoraci textilu Sluneční barvy na textiltzv. sluneční technikou. A když sluníčko nesvítí? Nezoufejte. Místo něj můžeme při dekoraci sluneční technikou použít i umělé světlo – např. stolní lampu.
Jaké barvy použít?Na sluneční techniku budeme potřebovat speciální barvy. Vyrábí je firma Pébeo pod názvem Setacolor Soleil. K jejich nanášení se hodí široký plochý nebo molitanový štětec. Sluneční barvy jsou připraveny k okamžitému použití a zacházení s nimi je velice jednoduché a zvládne je i začátečník.
Na jaký textil? Barvy Setacolor Soleil jsou transparentní (tzn. nejsou krycí), a proto si vyberte světlejší materiál z přírodního vlákna. Dekorovat tak můžete trička, šaty, sukně, také látky, ubrusy na stůl, ubrousky, prosírání nebo kapesníčky, povlaky na polštáře, závěsy aj. Materiál si před malováním vyperte bez použití aviváže. Sluneční barvy na textil
A co ještě? Budou se hodit šablony, pomocí kterých vytvoří sluníčko na látce vzor. Můžete použít již hotové, koupené, nebo si vyrobit své vlastní třeba z plastové podložky, vhodné jsou ale i listy, větvičky, květiny nebo jiné předměty s neobvyklými konturami: mince, tkaničky, šňůrky atd. Prostě si zvolte cokoliv zajímavého podle vlastní představivosti a vkusu.
Jak postupovat? Postup si ukážeme na dekoraci kusu látky jednou barvou. Připravíme si podložku - plastikovou fólii nebo karton potaženým igelitem. Látku navlhčíme vodou a rozložíme na podklad. Nachystáme si také barvu a před použitím ji nezapomeneme promíchat. Pomocí širokého štětce (vhodný je molitanový) na látku naneseme barvu z lahvičky bez ředění (pokud se štětec do lahvičky nevejde, přelijeme si barvu do misky). Na vlhkou nabarvenou látku ihned umístíme šablonu nebo zvolený předmět, který chceme otisknout. Dbáme na to, aby přiléhal k podkladu. Látku položíme na slunečné místo nebo pod lampu, kde ji ponecháme, dokud úplně neuschne. Pod šablonou nám zůstane látka v původní barvě. Sluneční barvy na textil

Další tipy a vylepšení:
  Efekt se solí: Po aplikaci barev na vlhkou látku přidejte na nabarvený materiál špetku hrubozrnné soli a nechte zaschnout. Barvy vytvoří pestrý efekt podobný batice. Tento postup můžete samozřejmě použít i spolu se šablonami.
  Záhyby a uzly: Látku poskládejte a zavažte (podobně jako při batikování) a namočte do jedné nebo více barev. Sluneční barvy na textilNechte schnout nejméně po 24 hodin. Pak teprve rozložte, výsledný vzor bude záviset na způsobu složení látky.


Jak práci zafixovat? Po zaschnutí na slunci odstraňte šablony, sůl, rozvažte atp. Látku zažehlujte z rubové strany 3 až 5 minut žehličkou nastavenou na bavlnu. Po fixování je možné materiál prát v ruce, v pračce na 40 °C nebo sušit v sušičce.

Pokud se Vám technika zalíbí, neváhejte a pusťte se do další práce: kombinujte různé barvy, vymýšlejte vzory. Výsledek bude vždy jedinečný - textilie dekorované sluneční technikou Vám budou slunce a léto připomínat v kteroukoliv roční dobu - i když sluníčka nebude nazbyt.

Kreslení na textil

Fixy na textil Kresebným technikám dáváme přednost, potřebujeme-li znázornit velmi jemné a přesné detaily. Kresba fixem nebo popisovačem na textil je navíc jednodušší: odpadá míchání barvy, čištění štětců atd. Mimo to skýtají fixy na textil mnoho dalších výhod, jejich použití je ovšem specifické.
Fixy na textil obsahují permanentní náplň (barvu či inkoust), která se z textilu nevypírá a jejichž barvy ani praním neblednou. K dostání bývají v různé šířce hrotů, od úzkých až po štětcové. Štětcové hroty lze využít dvěma způsoby: špičkou kolmo k materiálu lze kreslit precizní detaily a naopak nakloníme-li hrot, můžeme stínovat či vybarvovat. Fixy na textil
Při kreslení fixami na textil je zvláště důležité věnovat pozornost výběru materiálu a jeho textuře. Obecně lze říci, že čím hladší má tkanina povrch, tím lépe se na ni bude kreslit. Fixy na textil jsou perfektní k vytváření nápisů, podepisování aj. Při psaní (ani kreslení) však nezastavujte a nedržte hrot fixu dlouho na jednom místě – zákonitě si uděláte kaňku, která se rozpije okolo hrotu. Fixy na textil naopak nejsou ideální k vybarvování velkých ploch – tahy fixou mohou být na ploše patrné. Vhodnější i levnější variantou je k vybarvení velkých ploch použít barvy na textil, ale pozor – nechte předchozí kresbu fixami vždy nejprve zaschnout.
Vytváření obrázků na textil pomocí šablon je s fixami na textil mnohem jednodušší. Lépe si ohlídáte hrany šablony a barva se vám (tak snadno) nedostane, kam nemá.
Fixy na textil lze taky s úspěchem použít k razítkování zvl. pomocí gumových razítek (nebo jakýchkoliv razítek vyrobených z nesavého materiálu). Fixou jednoduše nabarvíme motiv a obtiskneme. Na jedno razítko pochopitelně můžeme použít i více barev. Je však vždy potřeba pracovat rychleji, než je tomu u barev na textil, protože fixy na textil na vzduchu rychleji zasychají.

Zpět na přehled návodů a postupůTOPlist