top of page

CHCETE ZAČÍT MALOVAT A NEVÍTĚ ČÍM?

Malování

Stojíte před úchvatným výhledem do krajiny a toužíte jej zachytit na papír? Zaujala vás přeplněná výloha obchodu s výtvarnými potřebami a nevíte, kterou dříve? Nebo vás uprostřed galerie napadá, co by se stalo, kdybyste štětec do ruky vzali právě vy? Tak do toho!

...A VŮBEC: MalovAT ČI KRESLIT?

Na začátek trochu teorie. Malování je způsob výtvarného vyjádření, který používá linie i barevné plochy, na rozdíl od kreslení, které je založeno výhradně na liniích. Pokud vás tedy zajímá spíše kreslení, dozvíte se více ve zvláštní kapitole Kresba. My se teď budeme zabývat základními malířskými technikami.

 

Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akvarelem, akrylem, olejem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu. Ta není mezi výtvarníky tolik používaná, temperové barvy jsou však lehce dostupné a levné.

Pokud vás neláká „velké“ umění, malujte na textil, hedvábí nebo sklo.

 

Nyní se podívejme podrobněji na úvodní čtyři malířské techniky, ato hlavně z praktického hlediska úplného začátečníka.

Malovat či kreslit?
Olejové barvy Fragonard

Základní malířské techniky

Základní malířské techniky

AKVAREL: jiskřivá transparentní malba

Akvarelové barvy se ředí vodou, stejně tak štětce i náčiní postačí vymývat čistou vodou. Prodávají se v tzv. pánvičkách (mističkách) nebo v tubách. Akvarelové barvy jsou transparentní (nejsou krycí); malujeme jimi technikou překrývání suchých barevných vrstev nebo mísením a rozpíjením mokrých vrstev barvy. Rozpíjení barev můžeme cíleně využít a korigovat nebo jej ponechat na náhodě. Zaschlou akvarelovou malbu můžeme po rozmytí vodou znovu opravovat. 

Nevýhody
  • Barvy jsou transparentní (ne krycí), je proto těžké opravit chyby. To, co jednou namalujete, nelze zcela překrýt další vrstvou barvy jako např. u akrylu či olejomalby.

  • Po zaschnutí barvy zesvětlají.

  • Akvarelová bílá neexistuje. Bílé plochy je třeba si na papíru předem vyhradit - malbu tedy musíte mít promyšlenou ředem do detailu.

AKRYL: moderní barvy na cokoliv

Akrylové barvy se prodávají v tubách či velkých kelímcích. Schnou velmi rychle, ředí se vodou a zvláštními přísadami. Štětce se vymývají vodou nebo speciálními čistidly. Zaschlá barvevná vrstva se neotírá, je stálá a může být přemalována, aniž bychom ji porušili (znovu ji už nerozmyjeme). Pomocí akrylových barev můžeme malovat technikou impasto, tj. neředěná barva v silných vrstvách, i v tenkých lazurních vrstvách (podobně jako u akvarelu). Akrylové barvy jsou po zaschnutí vodě odolné a lehce tmavnou. Malovat jimi můžeme na různé podklady od papíru přes plátno, dřevo, kov, sklo až po stěny.

Nevýhody
  • Akrylová barva schne velmi rychle. Pouze přidáním přísad zpomalujících schnutí nebo vlhčením vodou lze čas k práci s barvou prodloužit. Když však jednou malba zaschne, nic s ní už nehne.

  • Složité je proto i vymývání palet a štětců, zaschne-li na nich barva. Štětce je lépe při používání udržovat vlhké a nedopustit, aby na nich barva zaschla.

OLEJ: všestranný malířský prostředek

Olejové barvy schnou pomaleji (v závislosti na druhu a výrobci jsou NA DOTEK suché za cca 24 hodin až několik dní), malování proto vyžaduje dost času a trpělivosti. K ředění barev se používá terpentýn, olej a další přísady. Existují i olejové barvy ředitelné vodou, nejsou však tolik rozšířené. Zaschlé barvy mohou být bez problému přemalovány. Mohou být používány v silných i lazurních vrstvách. Barvy jsou velmi bohaté a mají svou hloubku. Po zaschnutí ještě získávají na intenzitě. Jsou to barvy starých mistrů. Jejich trvanlivost v čase je velmi vysoká. Olejomalbu provádíme většinou na plátno, které vyžaduje předchozí přípravu.

Nevýhody
  • Barvy obsahují směs rozpouštědel a olejů – pracujte proto ve větratelné místnosti.

  • Barvy schnou dlouho. Tento fakt však můžete využít ve svůj prospěch a pracovat na více obrazech najednou. Před závěrečným lakováním je lepší počkat několik měsíců, než je olejomalba dokonale suchá skrz naskrz.

  • Štětce se čistí lakovým benzinem nebo podobným ředidlem (k dostání jsou i speciální čističe štětců pro olejové a akrylové barvy).

PASTEL: sametová jemnost barev

Pastely se prodávají ve formě lisovaných tyčinek, jejich barvy jsou jasné a zářivé. Barevné odstíny se míchají pouze na papíře, a to buď kladením přes sebe, různými typy šrafur nebo přímo promísením prsty. Nepotřebujeme štětce, nemusíme čekat na schnutí barev :-) Pastely lze také bez větších starostí používat v plenéru. Suché pastely je třeba na závěr zafixovat. Olejové pastely můžeme míchat či odstraňovat terpentýnem.

Nevýhody
  • Protože barvy se vzájemně nedají míchat před nanesením na papír, je lepší mít k dispozic širší barevnou škálu (čím více, tím lépe).

  • Různé druhy a značky se liší svou tvrdostí/měkkostí. Měkké pastely mají větší tendenci se rozmazávat a pastelový prášek více opadává z podkladu.

  • Hotový pastel je nutné ochránit fixativem (barvy však po něm bohužel ztrácejí něco ze své zářivosti) nebo zarámováním za sklo.

Please reload

Zvažte ​náklady i náročnost techniky

 
Náklady: co je levnější?


Nejlevnější variantu pořizovacích nákladů začátečnického balíčku zřejmě představuje akvarel nebo pastel. Chcete-li začít s akvarelem, pořiďte si sadu kvalitních barev v pánvičkách, alespoň 2 štětce různé velikosti a akvarelový blok. Nebo si kupte sadu pastelů (alespoň 36 odstínů - určitě byste později litovali) a pastelový blok s papírem hrubší zrnitosti nebo pár archů speciálního papíru určeného pro pastel (hladký papír je naprosto nevhodný, pastel na něm nebude ulpívat). 

 

Škodí malování zdraví?

Jestliže se rozhodnete pro olejomalbu, dejte pozor na složení ředidel a médií. Někteří lidé jsou na látky obsažené v ředidlech alergičtí (stejně tak pokud máte malé děti). Problém s alergiemi a zápachem obejdete, koupíte-li si minerální líh bez zápachu nebo olejové barvy, které se ředí vodou.

 

Kreslení měkkými pastely zase může produkovat jemný prach – u dětských malířů pozor na jeho vdechnutí. Prášek neodfukujte, raději jej smeťte jemným štětečkem nebo odsajte. 

 

Obtížnost techniky


K malování olejů je potřeba velká příprava: natažení a ošetření plátna, namíchání barev s terpentýnem a jinými médii, musíte čekat mezi schnutím barevných vrstev atp. Proto bych tuto techniku nedoporučila úplným začátečníkům.

Akryl je zajímavý prostředek i pro první kontakt s malbou. Kupte si spolu se sadou barev, štětci a vhodným podkladem (pro začátek stačí úplně papír) také přísadu pro zpomalování schnutí barev.

 

Akvarelové barvy lze pro první kontakt s malbou vřele doporučit: nepotřebujete zvláštní média, plátna, ani oddělený ateliér. Můžete malovat třeba u kuchyňského stolu, nemáte-li vlastní pracovní místo. Ukápnutá barva se velmi jednoduše zlikviduje.

 

Naproti tomu třeba ze suchého pastelu opadává prášek, proto se s pastely uchylte někam, kde nebude nepořádek tolik vadit. Pořídit si pastelové náčiní je velmi jednoduché. Technika vám může být blízká, lze kombinovat malbu s kresbou či výhradně pastely kreslit.

Tak tedy do toho a hodně štěstí!

Zvažte ​náklady i náročnost
Galerie technik

Galerie technik

Kam dál?

bottom of page