top of page

Nažehlovací fólie na textil

Nažehlovací fólie na textil, nažehlovací kamínky a štrasové ozdoby

 

 

Nažehlovací fólie na textil jsou barevné fólie, kterými můžete ozvláštnit, oživit nebo pouze opravit vaše oblečení, oděvní doplňky nebo jiné látky. Za přijatelnou cenu získáte efektní a jednoduše použitelnou textilní dekoraci!

 

Nažehlovací fólie jsou k dostání v široké škále barev a efektů od sametových přes metalické po třpytivé, všechny jsou plně krycí a při správné fixaci dle návodu odolají opakovanému praní. Nažehlovací fólie se prodávají ve formátu malých archů. Jejich povrch je pokryt ochrannou vrstvou, která se po fixaci zažehlením snímá.


Velmi pěknou ozdobou na textil i pro dekoraci papíru jsou nažehlovací kamínky a štrasové ozdoby. Ty se fixují nažehlením nebo se přilepí vhodným lepidlem na papír. Můžete použít i elektrický přístroj na hot-fix.

Nažehlovací fólie na textil, nažehlovací kamínky a štrasové ozdoby

Pomůcky pro práci s nažehlovacími fóliemi

 

 

Zvolený textil by měl být vyroben nejlépe ze 100%ni bavlny nebo by bavlna v jeho složení měla alespoň výrazně převažovat. Textil by měl být schopen snést teplotu žehličky nastavenou na stupeň II.


Mimo nažehlovací fólie budeme potřebovat nůžky k vystřižení motivu a žehličku pro fixaci zažehlením. Může se hodit i pečící papír nebo tenká látka.
Chceme-li oděv dál zdobit nebo je-li textilní fólie součástí větší aplikace na textil, připravíme si také např. barvy na textil, fixy na textil, razítka na textil, kontury, štětce, aplikátory atp.


Motiv můžeme fólii přenést pomocí šablony. Na nažehlovací fólie lze použít i raznice, které nám umožní vytvořit doslova nekonečně mnoho stejných tvarů.
Nažehlovací fólie na textil působí atraktivně i v kombinaci s nažehlovacími kamínky, štrasovými ozdobami atd.

Pomůcky pro práci s fóliemi

Postup: aplikace fólie na textil

 1. Oděv, který jsme se rozhodli ozdobit, nejdříve vypereme bez použití aviváže a dobře vyžehlíme.

 2. Vybereme si druh a barvu nažehlovací fólie. Na zadní (nebarevnou) stranu si tužkou předkreslíme motiv nebo jej naneseme pomocí šablony. Motiv vystřihneme.
  Motiv můžeme také vytvořit pomocí raznice. Nemůže-li raznice fólií projít, sejmeme její svrchní ochrannou vrstvu. Při fixaci fólie na textil pak použijeme pečící papír nebo tenkou látku.

 3. Pod textil vložíme položku, která odolá vysoké teplotě při žehlení (např. složenou utěrku). Vystřižený motiv přiložíme na textil barevnou stranou nahoru, překryjeme pečícím papírem a přežehlíme žehličkou nastavenou na teplotu podle druhu materiálu. Zažehlování by mělo trvat cca 30 sekund, lehce žehličku přitlačíme. Necháme chladnout.

 4. Před úplným zchladnutím sejmeme svrchní průhlednou ochrannou vrstvu (jestliže jsme ji nesejmuli nebo nám neupadla už před vystřihováním).

 5. Náš výtvor můžeme doplnit o nažehlovací kamínky nebo štrasové ozdoby. Tyto aplikace lze na textil připevnit pomocí speciálního nástroje na Hot Fix nebo se nebo je prostě na textil nažehlit. Kamínky i ozdoby již v sobě totiž obsahují lepidlo, které se aktivuje při zažehlení po dobu cca 30 sekund. Při fixaci kamínků a jiných ozdob je třeba na žehličku více přitlačit.

 6. Na závěr můžeme dokreslit nebo domalovat zbytek obrázku barvami nebo fixami na textil podle vlastních představ.

 7. Hotový výrobek lze prát jako jemné prádlo podle druhu až na 40°C.

Postup: aplikace fólie na textil
Rady a tipy pro práci s fóliemi

Rady a tipy pro práci s nažehlovacími fóliemi

Tady je pár typických potíží, se kterými se můžete při práci s fóliemi setkat, a rady, jak se jich zbavit.

 • Fólie už nemá svrchní ochrannou vrstvu. Jak ji nažehlit?
  Použijte pečící papír nebo tenkou látku.

 • Nedaří se mi fólii nažehlit, stále nedrží.
  Nastavte vyšší teplotu a přitlačte.

 • Mám na žehličce nastavenou odpovídající teplotu, ale fólie stejně nedrží.
  Nezažehlujte ji přes pečící papír. Pokud jste již sundali svrchní ochrannou vrstvu, přesvědčte se, že pečící papír nepoužíváte ve dvou vrstvách.

 • Fólie se při zažehlování krabatí.
  Teplota na žehličce je příliš vysoká!

 • Svrchní vrstvu mi nejde po zažehlení odstranit.
  Fólie může být již příliš vychladlá. Zahřejte ji znovu žehličkou. Začínejte sloupávat v rozích.

 • Mohu nažehlit 2 fólie na sebe?
  Ano, ale postupně. Nejdříve nažehlíme spodní motiv, sejmeme svrchní ochrannou vrstvu, a teprve potom nažehlíme vrchní motiv.

 

Nažehlovací fólie na textil se díky svým krycím vlastnostem a snadnému použití hodí i k zakrytí drobných vad oděvů (přikrytí dírek, flíčků atp.).

Návod na tričko s medvídkem

Návod na tričko s medvídkem

 

 

Pro ilustraci přinášíme nápad na tričko s medvídkem, vytvořené pomocí barev na textil, nažehlovacích fólií a textilních aplikací. Námět na figurku jsme získali z knihy Visálci od nakladatelství Anagram.

 1. Zhotovíme si šablonu pro motiv medvídka a zvolíme části, které budeme malovat barvami na textil a které budeme vystřihovat z nažehlovací fólie. Velikost medvídka volíme proporcionálně s velikostí trička.

 2. Na fólii obkreslíme a vystřihneme bříško, tlapky, nos, ouška, záplaty aj.

 3. Nakreslíme obrys medvídka barvami na textil a vybarvíme. Místa, kde budou nažehleny fólie na textil, lze vynechat. Necháme zaschnout.

 4. Přiložíme vystřižené fólie a nažehlíme. Před zchladnutím sejmeme ochranou svrchní vrstvu. Nažehlíme kamínky a štrasové ozdoby.

 5. Zafixujeme žehličkou barvy na textil dle návodu.

Kam dál?

bottom of page